Home ads1



কে.জি.এফভাৰতৰ আটাইতকৈ পুৰণি আৰু সৰ্ববৃহৎ গোল্ডমাইনিং উদ্যোগ আছিল।  ১৮৮০ চনৰ পৰা ১৯৫৬ চনলৈসংগঠিত আধুনিক ভূগৰ্ভস্থ খননৰ জৰিয়তে ৮০০ টনতকৈও অধিক সোণ উৎপাদন কৰিছে আৰু অধিক উৎপাদনৰ বাবে ২০০১চনলৈকে ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ অব্যাহত ৰাখিছে। প্ৰাচীন কালত এই ক্ষেত্ৰৰ পৰা উৎপাদিত সোণৰ পৰিমাণৰ বিষয়ে আমাৰ প্ৰকৃতৰেকৰ্ড নাই। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ভাৰতৰ প্ৰাচীন সাহিত্যত উল্লেখ কৰা প্ৰায় সকলো সোণ কে.জি.এফ.- পৰা আহৰণ কৰাহৈছিল

Also read in English: The Real Story Of Kolar Gold Field (K.G.F)

কোলাৰ গোল্ড ফিল্ড  বিশ্বজুৰি 'কে.জি.এফহিচাপে জনাজাতভাৰতৰ গৌৰৱ আছিল কিয়নো  সোণৰ এটা ডাঙৰ উৎসআছিল যাৰ পৰা প্ৰাচীন কালৰ পৰা বিশ্ব উপকৃত হৈছিল। মানুহে এই আটাইতকৈ জিলিকি থকা ধাতুটো ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভকৰাৰ সময়ৰ পৰাই এই পথাৰত সোণ নিষ্কাশন কমৰ কাৰ্যকলাপ আৰম্ভ হৈছিল। কে.জি.এফহৈছে সকলো মুখ্য আৰু সৰুভাৰতীয় গোল্ডফিল্ডৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ধনী যিভাৰতক 'দ্য গোল্ডেন পেনিনচুলাউপাধি প্ৰদান কৰিছিল


1970  দশকতএই খনিখনে প্ৰতি বছৰে 100000 আউন্স সোণ উৎপাদন কৰি আছিল যাৰ মূল্য আছিল প্ৰায় 3.6 নিযুতডলাৰসেই সময়ৰ প্ৰচলিত হাৰত। এটা পৰ্যায়তবছৰত 350000 00 আউন্সসৰ্বাধিক উৎপাদন হৈছিলকে.জি.এফ. বিশ্বৰমুঠ সোণ উৎপাদনৰ 2% শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাইছিল যিটো প্ৰায় সমগ্ৰ ভাৰতীয় উৎপাদন আছিল। এই ক্ষেত্ৰৰ বাবেভাৰতক বিশ্বৰ 'দ্যগোল্ড মেপ' লোৱা হৈছিল। 2001 চনৰ দৰেআটাইতকৈ গভীৰ বিন্দু মানুহজনে প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু পৃথিৱী গ্ৰহত প্ৰৱেশকৰিছিল কে.জি.এফ.-ত। 


ইয়াত খনি কৰ্মীসকলে এটা ভয়ংকৰ সুৰংগও চলাইছে  ইয়াৰ ভৌগোলিক সীমাৰ ভিতৰত মুঠ 1360 কিলোমিটাৰ দৈৰ্ঘ্যৰ ভূগৰ্ভস্থএলেকাত কাম কৰি আছেএই খনিখন পৃথিৱীৰ একমাত্ৰ একমাত্ৰ বৃহৎ উদ্যোগ আছিল ' ইতিহাসত দীঘলীয়া আৰু অখণ্ডউৎপাদন আছিল আৰু ৩৫,০০০ শ্ৰমিকৰ সৰ্বাধিক নিযুক্তি আছিলসেয়েহেকে.জি.এফনিজেই ইতিহাস আৰু ইয়াৰইতিহাসক 'ইতিহাসৰ ইতিহাসবুলি কোৱা 'ব। আধুনিক কে.জি.এফ.- উৎপত্তিৰ সৈতে কোনো পৌৰাণিক কাহিনী বা কাল্পনিককাহিনী সম্পৰ্কিত নাই কিয়নোএইটো এটা যুৱ মহানগৰ কম যাৰ চাৰিওফালে থকা বহুতো গাওঁ আছে। 


কিন্তুযদি তেওঁলোকে কে.জি.এফ. প্ৰাচীন ইতিহাসৰ বিষয়ে জানেআপুনি পাৰ 'বলৈ গৈ থকা এখন নথিপত্ৰৰ বিষয়ে জানিলেআচৰিত 'ব এই ধৰণৰ প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ প্ৰয়াস! 23 বৰ্গ মাইলৰ এক পৰিত্যক্ত কুমাৰী ভূমিত আৰম্ভ কৰা, 1875 চনতইয়াত আধুনিক খননৰ কম মেনচিমেণ্ট বিশ্ববিখ্যাত গোল্ডমাইন উদ্যোগলৈ সম্প্ৰসাৰিত হৈছিল। লগতেইয়াৰ সৈতে জন্ম আৰু ডাঙৰ হোৱা কোলাৰ গোল্ড ফিল্ডছৰ গ্ৰেণ্ড টাউনশ্বিপ আছিল যিয়ে 'দ্য লিটল ইংলেণ্ডউপাধি অৰ্জন কৰিছিল


কে.জি.এফপূৰ্বৰ মহীশূৰ ৰাজ্যৰ (কৰ্ণাটকতিনিখন বৃহৎ চহৰৰ ভিতৰত এটা আছিল যাৰ মুঠ জনসংখ্যা 1940  দশকত একলাখঅতিক্ৰম কৰিছিল। সম্ভৱতঃএইখন ভাৰতৰ একমাত্ৰ চহৰ ' লাগিব যাৰ নাম ইংৰাজী সংক্ষিপ্তৰূপত কোৱা হয়।কে.জি.এফইমান বিখ্যাত আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে এক জ্ঞাত নাম আছিল। "বাংগালোৰ হৈছে কে.জি.এফ.- ওচৰৰ এখন চহৰ," এনেদৰে বিশ্বৰ দেশবোৰে এসময়ত গাৰ্ডেন চিটিৰ অৱস্থানৰ কথা উল্লেখ কৰিছিল যিটো গোল্ড এন চিটিৰ পৰা 90 কিলোমিটাৰদূৰত্বত ৰাস্তাৰে অৱস্থিতদৰাচলতেকে.জি.এফবাংগালোৰৰ শিশু আছিলকিয়নো বাংগালোৰৰ ব্ৰিটিছ সামৰিকবিষয়াসকলেএই ক্ষেত্ৰত গোল্ডমাইনিং সংশোধন কৰিছিল যাৰ ফলত এই চহৰখন তৈয়াৰ হৈছিল। 


পৃথিৱীৰ পুৰণি এটলাসতমাৰিকুপ্পাম বা মহীশূৰ খনি এখন চহৰৰ নামটোৱে এটা ঠাই বিচাৰি পায়কিয়নো  এই চহৰখনৰআৰম্ভণি বিন্দু। আগৰ দিনবোৰত মাৰিকুপ্পাম ৰেল ষ্টেচনক 'মহীশূৰ খনি টাৰ্মিনাসবুলিও কোৱা হৈছিল। এই ক্ষেত্ৰত ভাঁহি অহা 39 টা খনি কোম্পানীৰ ভিতৰত যিব্ৰিটিছঅষ্ট্ৰেলিয়ান আৰু জাৰ্মান কোম্পানীবোৰক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিলইংলেণ্ডৰ একমাত্ৰপাঁচটা যুটীয়া ষ্টক কোম্পানী যিয়ে সফল খনিকৰ্মী হিচাপে তেওঁলোকৰ স্থিতি প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল


1. এম/এছ ফাৰ্মৰ মহীশূৰ গোল্ডমাইনিং কোম্পানী। জন টেইলৰ আৰু পুত্ৰ

2. চেম্পিয়ন ৰিফ গোল্ডমাইনিং কোম্পানী অফ ইণ্ডিয়া লিমে ইটেড

3. অৰ্গাউম গোল্ডমাইনিং কোম্পানী অফ ইণ্ডিয়া লিমিটেড

4. নুণ্ডিড্ৰুগ গোল্ডমাইনিং কোম্পানী আৰু ৫। বালাঘাট গোল্ডমাইনিং কোম্পানী লিমিটেড। ওৰ্গাউমৰ ওখ মাষ্টত থকা বিখ্যাতপাঁচটা লাইট কে.জি.এফ. এই পাঁচখন প্ৰতিষ্ঠিত খনিৰ সফলতা সূচিত কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা হৈছিল!


শিলৰ কঠিন প্ৰকৃতিসেইবোৰৰ উচ্চ অন্তৰ্নিহিত চাপ উলম্ব আৰু পথালি চাপ দুয়োটাৰ বাবে ) আৰু থাৰ্মাল গ্ৰেডিয়েণ্ট(গভীৰতা বৃদ্ধিৰ সৈতে তাপ বৃদ্ধিবাবেকে.জি.এফ. গভীৰ স্তৰত সোণৰ জমা খননৰ বাবে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ কঠিনআছিল। পুৰুষৰ দ্বাৰা সফল প্ৰত্যাহ্বানবহুতো প্ৰাকৃতিক সমস্যাই কে.জি.এফ. কঠিন শিলৰ ভূগৰ্ভস্থ খননৰ এক বিশ্ববিখ্যাত কেন্দ্ৰ কৰি তুলিছিল। কে.জি.এফখনি আছিল অত্যন্ত প্ৰতিভাশালী কৰ্মচাৰীৰ এক দোলনা যি তেওঁলোকৰ দক্ষতাকাৰুকাৰ্যআন্তৰিকতাবিশ্বস্ততাআনুগত্য আৰু নিষ্ঠাৰ বাবে জনাজাত। 


 বিভিন্ন ডিচি প্ৰলাইনত বহুতো বিশিষ্ট কৰ্মচাৰী প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ পৰিচালনা বিশ্বব্যাপী উৎকৃষ্টতাৰ বাবে জনাজাত আছিল।এই খনিত প্ৰাপ্ত প্ৰশাসনিক আৰু কাৰিকৰী দক্ষতা আৰু সমৃদ্ধ অভিজ্ঞতাই বিশ্বৰ ভূগৰ্ভস্থ খননৰ জ্ঞানত অৰিহণা যোগাইছেএনেদৰে কে.জি.এফবিভিন্ন ধৰণে 'মডেল মাইনহৈ পৰিছিল। ইয়াত প্ৰাপ্ত সকলো সফলতাৰ বাবে এম/এছ. শক্তিক দায়ীকৰিব পাৰি। জন টেইলৰ এণ্ড চন্স ফাৰ্ম এই খনিবোৰ পৰিচালনা কৰা সংস্থা। তেওঁলোক বিশ্বৰ অতি কম সংখ্যক শ্ৰেষ্ঠ আৰুদক্ষ মেনেজাৰৰ ভিতৰত এজন আছিল যি কাৰিকৰীবিত্তীয় আৰু পৰিচালনামূলক শাখাত তেওঁলোকৰ প্ৰশংসনীয় কৰ্মচাৰীব্যৱস্থাপনাৰ বাবে জনাজাত


ভাৰতৰ এই সন্মানীয় ব্ৰিটিছ প্ৰতিষ্ঠানটো সাধাৰণতে দেশ আৰু বিশেষকৈ কৰ্ণাটক ৰাজ্যৰ বাবে যথেষ্ট অৰ্থনৈতিক গুৰুত্বপূৰ্ণআছিল।  ভাৰতৰ সামগ্ৰিক অৰ্থনৈতিক স্থিতি বজাই ৰখাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। এই খনিখনেই ভাৰতৰপ্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে বিশ্ব বেংকৰ ওচৰত বিত্তীয় গাধা ৰখাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি হিচাপে কাম কৰিছিল যেতিয়াভাৰতে তেওঁৰ প্ৰথম পঞ্চবাৰ্ষিক পৰিকল্পনা কাৰ্যকৰী কৰাৰ প্ৰয়োজন আছিল।


কোলাৰ গোল্ড ফিল্ড ইয়াৰ নাগৰিকসকলক প্ৰত্যক্ষ আৰু পৰোক্ষ নিযুক্তি প্ৰদান কৰাৰ উপৰিও ৰয়েলটিকৰ আৰু কৰ্তব্যৰৰূপত ৰাজ্যৰ ৰাজকোষত মুখ্য অৱদান কাৰী আছিল। এই গোল্ডমাইনিং উদ্যোগৰ প্ৰতিষ্ঠাই কে.জি.এফচহৰৰ চাৰিওফালেঅৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপবোৰো মেকুৰী কৰে। ব্ৰিটিছৰ সময়তকে.জি.এফখনিবোৰে কৰ্ণাটকৰ বাৰ্ষিক বাজেটৰ 50% অৰিহণাযোগাই আছিল। এনেদৰে আহৰণ কৰা ৰয়েলটিবোৰ ৰাজ্যখনৰ বহুতো মূলধন উদ্যোগত বিনিয়োগ কৰা হৈছিল,


কৰ্ণাটকৰ আন ঠাইত নিযুক্তি সৃষ্টি কৰা। বাৰ্ষিক বাজেট ৰখাৰ পৰিকল্পনা কৰাৰ আগতেপূৰ্বৰ মহীশূৰ ৰাজ্যৰ দেৱান সকলে এম/এছ পৰা নিশ্চিত কৰিছিল। জন টেইলৰ এণ্ড চন্সযিকোনো বছৰত চৰকাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিব পৰা ৰাজহৰ পৰিমাণএনেদৰেকৰ্তৃপক্ষই সেই অনুসৰি পৰিকল্পনা কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। কে.জি.এফখনিবোৰৰ ১৯৫৬ চনলৈকে ইয়াৰ কৃতিত্বত বহুতো 'প্ৰথমআছিল।  সদায় পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ উন্নত আৰু চফিচ টিকেটেড কাৰিকৰী উদ্ভাৱনৰ সৈতে সুসংগত হৈ আছিলএইঠাইতমানুহে প্ৰকৃতিক অভিভূত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলআৰু তাৰ বিনিময়তবিস্মিত প্ৰকৃতিয়ে পুৰুষসকলক উপযুক্তভাৱে পুৰস্কৃতকৰিছিলআধুনিক খননৰ বিজ্ঞান আৰু কলা আৰু অৱস্থাৰ সৈতে এই লোকসকলে তেওঁলোকৰ মাতৃভূমিৰ মুকুটৰ গৌৰৱঅৰ্জন কৰিছে। 


কিন্তুএই পুৰষ্কাৰ, এনেদৰে উৎপাদিত প্ৰচুৰ সোণে পৃথিৱীৰ বিলাসিতাক প্ৰচাৰ কৰিছিলকিন্তু ইয়াক আহৰণ কৰা শ্ৰমিক সকলৰ মিছা কথা নহয়। আশ্চৰ্যজনকভাৱেব্ৰিটিছ খনন ব্যৱস্থাপনাপূৰ্বৰ মহীশূৰ ৰাজ্যৰ শাসনব্ৰিটিছ ভাৰত চৰকাৰআৰু মুক্ত ভাৰত চৰকাৰ সকলোৱে খনি শ্ৰমিকসকলৰ আটাইতকৈ বেয়া শ্ৰমিক অৱস্থাৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ বধিৰ কাণ আৰু অন্ধচকু ঘূৰাই দিছিল। ব্ৰিটিছ খনি ব্যৱস্থাপনাই ইয়াত বিৰাজ কৰা প্ৰকৃত অৱস্থাৰ বিষয়ে বাহিৰৰ পৃথিৱীখনক অন্ধকাৰত ৰখাতসফল হৈছিল। এই ভূমিআৰু ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ খ্যাতি আৰু ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে তথ্য বোৰ উন্মোচন কৰি কে.জি.এফকিসেয়া নিজে চাবলৈ এই অনিশ্চয়তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰাটো হৈছে ' কে.জি.এফ. ইতিহাস।


ভৌগোলিকভাৱেকে.জি.এফ. খনন ভূমি উত্তৰে প্ৰায় 15 কিলোমিটাৰ দীঘল - দক্ষিণ আৰু 5 কিমি বহল পূৱ পশ্চিমেকৰ্ণাটক ৰাজ্যৰ দক্ষিণ পূৱ সীমান্তত অৱস্থিত। এই ৰি জিয়ন হৈছে এক অত্যন্ত খনিজ অংশ আৰু  কোলাৰ জিলাৰ পেৰিফএৰিত অৱস্থিত। এই অঞ্চলটোৰ অৱস্থান এবাৰ য়েৰাকোণ্ডা পাহাৰৰ পৰা 5 মাইল উত্তৰলৈ ফেৰ কৰা হৈছিল যি 400 ফুট ওখ(সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা 3357 ফুটআৰু ডডুৰু বা বেট তৰিয়ান পাহাৰৰ দক্ষিণে (সাগৰ স্তৰৰ পৰা 2999 ফুট ওপৰলৈ) এই দুয়োটাপাহাৰৰ ওপৰত মন্দিৰ আছে ' অধ্যক্ষ দেৱতা হৈছে ভগৱান বেট্টাৰায়াস্বামী। লগতেএই এলেকাটো বুদিকোটৰ পূবত 9 মাইলদূৰত অৱস্থিত। 


পশ্চিম সীমান্তত এটা ডাঙৰ কোৱাৰ্টজাইট ৰিজ বা উলাগামাধি ডাইক  দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হৈছে যাক ডডাবেট্টা বুলিও কোৱা হয়যি 61 মিটাৰ ওখ (সাগৰৰ পৰা 3195 ফুট ওপৰৰ স্তৰ ইয়াৰ দক্ষিণে পূবে বালাগেৰেবেট্টা নামৰ এটা ডাঙৰ একক শিলৰপাহাৰ আছে যি সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা 2975 ফুট ওপৰৰ। অৰ্থ সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা 2893 ফুট ওপৰেৰে অৱস্থিত হোৱাৰ বাবেকে.জি.এফ. বাংগা বিদ্যাৰ দৰে এক সমতল বতৰ উপভোগ কৰে আৰু তামিলনাডু আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ সীমাৰ ওচৰত।পথাৰত ব্ৰিটিছ খনন কোম্পানীবোৰৰ আগমনৰ ঠিক আগতেগোটেই ভূমিখন অনিয়মীয়া বন ভেজেটা টিয়নেৰে আৱৰিআছিল আৰু এক অনাকৰ্ষণীয় ৰূপ দেখুৱাইছিল। 


কিন্তুএই অনাকৰ্ষণীয় বৈশিষ্ট্যবোৰে উৎসাহী লোকসকলক আকৰ্ষিত কৰিছিল যিসকলে কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু অধ্যৱসায়ৰজৰিয়তে সফলতাৰ শীৰ্ষত উপনীত হৈছিল। ফলাফল এসময়ৰ আৱৰ্জনা আৰু বৰ্জন কৰা ভূমিত এটা বিশ্ব বিখ্যাত সোণ খনি উদ্যোগ আৰু সোণৰ চহৰ আহিছিল ' সোণালী হৃদয়ৰ নাগৰিকআছিল যিয়ে এক সোণালী ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল!

Post a Comment

Previous Post Next Post