Home ads1

শীতকালত, বায়ুত পানীৰ ভাপ ৰ পৰিমাণ গুণকৰা হয়। এই বতৰতে, বায়ুই চালৰ পৰা পানী টানি নিয়ে। ইয়াক TEWL (ট্ৰেন্স-এপিস্বাভাৱিক পানী হ্ৰাস) বুলি কোৱা হয়। চালৰ পৰা পানী আঁতৰি গ'লে চাল শুকান হৈ পৰে।

How_to_protect_skin_from_winter

সাধাৰণতে, কম বয়সত চাল নমনীয় হয়। এই বয়সত শিশুৱে অধিক পানী পান কৰে। গতিকে, যেতিয়া আপুনি শিশু হয়, আপোনাৰ চাল শুকান হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম। কিন্তু চাল ডাঙৰ হ'লে, ই ইয়াৰ নমনীয়তা হেৰুৱায়। লগতে , পানীৰ পৰিমাণ । গতিকে, আপুনি ডাঙৰ হোৱাত, শুকান চাল এটা ডাঙৰ সমস্যা। বিশেষকৈ, বৃদ্ধ লোকৰ বয়সৰ বাবে চাল সাধাৰণতে শুকান হয়। সমস্যাটো শীতকালৰ দ্বাৰা যৌগিক হয়। লগতে, কম চালৰ যত্ন লোৱা সকলৰ বাবে সমস্যাটো নিশ্চিতভাৱে অধিক। লগতে, ডায়বেটিক, হাইপোথাইৰয়ড ৰিয়াগৰ ৰোগীয়ে চালৰ সমস্যা উপশম কৰিবলৈ বতৰ ঠাণ্ডা কৰাৰ আগতে চালৰ আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰাখিব লাগে। 

এই ক্ষেত্ৰত, মশ্শ্চাৰিজাৰ হৈছে সুৰক্ষাৰ প্ৰথম শক্তি। আপোনাৰ ছালৰ প্ৰক্ৰিয়াত  আপুনি দিনত দুই, তিনি বা চাৰিবাৰ মইশ্চাৰিজাৰ লোশন প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। বিভিন্ন মইশ্চাৰিজাৰথকা তৰল পেৰাফাইন অতি কাৰ্যকৰী। এই প্ৰকাৰৰ মইশ্ৰিজাৰে চালৰ পানীৰ অংশ ধৰি ৰাখিব পাৰে। আনকি বতৰৰ পৰা অলপ পানীও চালৰ বাবে আঁকিবলৈ পাৰে। বহু লোকে চৰিষাৰ তেল, জলপাই তেল, নাৰিকলতেলক মইশ্চাৰিজাৰ হিচাপেও গ্ৰহণ কৰে। অসুবিধা টো হৈছে যে এই প্ৰকাৰৰ তেলে চাৰিৰ পৰা পাঁচ ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় ৰখাৰ বাবে ছালৰ আৰ্দ্ৰতা ধৰি ৰাখিব নোৱাৰে। অৱশ্যে, এই তেল এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি যি সহজ নহয়। দিনত মাত্ৰ চাৰিৰ পৰা পাঁচবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব। কেতিয়াবা চাল শুকান হয় আৰু ই অতি চুলি হয়। ই হৈছে এক সমস্যা যাৰ সমাধানৰ বাবে চিকিৎসকৰ পৰা এণ্টিহেষ্টমাইন ঔষধ গ্ৰহণ কৰা প্ৰয়োজন।

গতিকে কঠোৰ শীতকালত আপোনাৰ ছাল সুৰক্ষিত কৰাৰ ৮ টা উপায় আমি আপোনালৈ আগবঢ়াইছো। এই পৰামৰ্শবোৰে আপোনাৰ ছাল যথেষ্ঠ পৰিমাণে শীতৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হব যদি আপুনি সঠিকভাবে অবলম্বন কৰে।

১. দৈনিক মইশ্চাৰাইজ কৰক :  শীতকালত মইশ্চাৰিজাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ ছালত প্ৰয়োজনীয় আৰ্দ্ৰতা ধৰি ৰাকিবলৈ সহায় কৰে। পেট্ৰলিয়াম বা ক্ৰীম আধাৰিত মইশ্চাৰিজাৰ বোৰ সাধাৰণৰ পৰা শুকান চালৰ বাবে লোচনতকৈ ভাল। যদি আপোনাৰ সংবেদনশীল চাল হয় তেন্ত, সুবাস বা লেনোলইন অবিহনে মইশ্ৰিজাৰ এটা বাছনি কৰক। গা ধোৱাৰ পিছত আপোনাৰ তিতা চালত পোনপটীয়াকৈ মইশ্চাৰিজাৰ প্ৰয়োগ কৰক যাতে মইশ্ৰাইজাৰে পৃষ্ঠৰ আৰ্দ্ৰতা ধৰি ৰাখিব পাৰে। কিন্তু যেতিয়া আপোনাৰ ছালখন এতিয়াও সামান্য পাতল হয় তেন্তে এনেকুৱা মলম বা ক্ৰীম বাচনি কৰক যি সাধাৰণতে লোচনতকৈ অধিক কাৰ্যকৰী। যেনে শিয়া বাটাৰ, জলপাই তেল, জোজোবা তেল, বা খনিজ তেল ইত্যাদি

২.দৈনিক পৰিস্কাৰ কৰক : আপোনাৰ ছাল খন পৰিষ্কাৰ কৰিব, কিন্তু ইয়াক অত্যাধিক নকৰিব। অত্যাধিক পৰিষ্কাৰ কৰিলে চালৰ প্ৰাকৃতিক মইশ্ৰিজাৰ আঁতৰ কৰে।শীতৰ সময়ত আপোনাৰ মুখ, হাত, ভৰি দিনত এবাৰ ধুলে যথেষ্ট হব। যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ ট্ৰাঙ্ক, বাহু আৰু ভৰি দৈনিক ধুয়ে, এই স্থানবোৰত প্ৰতিদিনে চাবোন বা পৰিষ্কাৰকৰ্তা ব্যৱহাৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। শীতৰ মাহত আপোনাৰ চালত কেৱল অসুৰিত, মৃদু সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব।

৩. দৈনিক গৰম পানী ব্যৱহাৰ কৰক : সদায় গা ধোৱাৰ বাবে গৰম পানী ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ ছালখন সুখী ৰাখিব। গৰম পানীৰ ফলত আপোনাৰ ছালৰ পৰা প্ৰাকৃতিক তেল আঁতৰাব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ গা ধোৱা বাবে সর্বোচ্চ 10 মিনিটৰ অধিক সময় অতিবাহিত নকৰিব। পানীত অধিক সময়ৰ ফলত আপোনাৰ ছাল খন ডিহাইড্রডৰ সন্মুখীন হব পাৰে। যেতিয়া আপুনি গা ধোৱাৰ পৰা ওলাই আহে, আপোনাৰ ছালখন টাৱেলেৰে লাহেকৈ শুকুৱাব—ঘঁহি নাৰাখিব। যদি আপোনাৰ "শীতৰ খচখটি" আছে, তেন্তে অজ্বালামুখী, নন-ডিটাৰ্জেণ্ট-আধাৰিত পৰিষ্কাৰকৰ্তাৰ সৈতে চুটি কুহুমীয়া শ্বাৱাৰ বা স্নান কৰিব। লগে লগে, ডাঠ ক্ৰীম বা পেট্ৰলিয়াম-জেলি-প্ৰকাৰৰ মইশ্চাৰিজাৰ প্ৰয়োগ কৰক।

৪. নিয়মীয়া সূর্য্যৰ ৰশ্মি সেৱন কৰক : গ্ৰীষ্মকাল দূৰৰ স্মৃতি হোৱাৰ বাবে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি আপোনাৰ ছালক সূৰ্য্যৰ ইউভি (অতিবেঙুণী) ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। মনত ৰাখিব যে শীতকালৰ সূৰ্যও ছালৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে। আনকি শীতকালত, আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বাহিৰত থাকিবলৈ পৰিকল্পনা কৰিলে 15 বা অধিক সূৰ্য-সুৰক্ষা বাবে স্নেস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত। স্নেচক্ৰীণ যি 30 বা অধিক এছপিএফ প্ৰদান কৰে।  আপোনাৰ ছালক সূৰ্য্যৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব সূৰ্য্যৰ পোহৰৰ অত্যাধিক সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত চাল আৰু চালৰ কৰ্কট ৰোগ অকাল হ'ব পাৰে।

৫. আপোনাৰ ওঁঠ সুৰক্ষিত কৰক : আপোনাৰ বাকী মুখৰ দৰে, আপোনাৰ ওঁঠক উপাদানবোৰৰ পৰা দৈনিক সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজন। ওঁঠৰ বাম এটা বাছনি কৰক য'ত 30 বা অধিক এছপিএফ থাকে আৰু আপোনাৰ ওঁঠত শান্ত অনুভৱ কৰে। এটা ভাল পছন্দ হৈছে এক ওঁঠৰ বাম য'ত পেট্ৰ'লটাম থাকে, যাক খনিজ তেল বা পেট্ৰলিয়াম জেলি বুলিও কোৱা হয়। আপোনাৰ মুখখন ঢাকি দিয়ক আৰু পেট্ৰলিয়াম আধাৰিত ওঁঠ ৰং এটা ব্যৱহাৰ কৰিব। চামৰামাইডৰ সৈতে পেট্ৰলিয়াম আৰু ক্ৰীম অন্তৰ্ভুক্ত কৰা চাল সুৰক্ষাকবোৰো কাৰ্যকৰী।

৬. অত্যাধিক ঠাণ্ডা পৰিহাৰ কৰক : ঠাণ্ডা তাপমাত্ৰাৰ ফলত কিছুমান লোকৰ চালৰ বিকাৰ বা ফৰষ্টবাইট হ'ব পাৰে। বিষ বা আলচাৰেচন ৰঙৰ পৰিৱৰ্তন হ'লে লগে লগে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাওঁক। যদি আপুনি অত্যাধিক বিষ অনুভৱ কৰে আৰু তাৰ পিছত আঙুলি বা আঙুলিত সংবেদন হেৰুওৱা হয়, আপোনাৰ ফৰষ্টবাইট হ'ব পাৰে।

৭. পুষ্টিকৰ খাদ্য সেবন কৰক : মিঠা আলু, শুকান ফল, অমলা আৰু অন্যান্য ঋতুকালীন ফলৰ দৰে পুষ্টিকৰ খাদ্য সেবন কৰক যিবোৰ সামগ্ৰী খোৱাৰ দ্বাৰা চাল আৰু শাৰীৰিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় হ'ব। 

৮. ভিটামিন ডি যুক্ত আহাৰ গ্ৰহণ কৰক : গ্ৰীষ্মকালত, দৈনিক সূৰ্য্যৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত আপোনাৰ প্ৰাকৃতিক ভিটামিন ডি উৎপাদন বৃদ্ধি হয়, কিন্তু যেতিয়া সেই সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ লগে লগে চাৰিওফালে কেবল শীত ৰৈ যায়।সেয়েহে ভিটামিন ডি যুক্ত আহাৰ গ্ৰহণৰ ফলত অধিক শীতত আমাৰ শৰীৰ সম্পূর্ণৰূপ্ সুস্থ থাকিবলৈ সক্ষম হয়।

চালৰ কেৱল চেহেৰাৰ বাবেই  গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়, ই স্বাস্থ্যৰ বাবেও অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ চালে শৰীৰৰ বহুতো অত্যাৱশ্যকীয় কাম কৰে। আন বস্তুৰ ভিতৰত, ই ব্যক্তি এজনে দৈনিক সংস্পৰ্শলৈ অহা বহুতো ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ পৰা শৰীৰক সুৰক্ষিত কৰে। ই সূৰ্য্যৰ মৃত্যুক অতিবেঙুণী ৰশ্মিৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰে যি কোষবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে। স্বাস্থ্যকৰ চালে বিষ বা চাপ অনুভৱ কৰি ব্যক্তি এজনে তেওঁলোকৰ চাৰিওফালৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি ভালদৰে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰাত সহায় কৰে। ঠাণ্ডা বতৰৰ মাহবোৰে চালৰ স্বাস্থ্যৰ সৈতে যথেষ্ট আপোচ কৰিব পাৰে, যি এনে পৰিস্থিতি যেনে জেৰোচিছ (শুকান চাল) বা একজিমা (চুলিৰ, শুকান, ৰঙা পেচ বা চালত ঘাঁ) সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

Post a Comment

Previous Post Next Post