Home ads1

 নিয়মীয়াকৈ যথেষ্ট পানীয় খোৱা 90ৰ পৰা 100 শতাংশ লোক চৰ্বিযুক্ত যকৃতৰ সমস্যাত ভোগে, আৰু 10ৰ পৰা 35 শতাংশ লোক এলকহলিক হেপাটাইটিছত ভোগে।  পুনৰ, 5ৰ পৰা 15 শতাংশৰ যকৃতৰ চিৰোচিছ থাকে।

disadvantages of drinking alcohol for the body

মহিলা আৰু ইতিমধ্যে হেপাটাইটিছ চি-ত সংক্ৰমিত হোৱা সকল পুৰুষতকৈ কম পৰিমাণৰ সুৰা পান কৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক, যাৰ ফলত যকৃতৰ বিভিন্ন সমস্যা হ'ব পাৰে।  সুৰাৰ ফলত যকৃতৰ ক্ষতি কিমান হয় সেইটো বৰ্তমানৰ উচ্চ-প্ৰকাৰৰ গৱেষণাৰ দ্বাৰা সহজে নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰি। সুৰাৰ ফলত কিমান পৰিমাণে ক্ষতি হয় সেৱন তিনিটা শাৰীৰিক কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।  

1) শৰীৰত সুৰা ভাঙি পেৰা এনজাইমৰ স্তৰ।  

2) যকৃতত সক্ৰিয় কোষৰ সংখ্যা।  

3) শৰীৰত সুৰাৰ পৰা আহৰণ কৰা কেমোকিন (টক্সিন) পৰিমাণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি। যাৰ নাম হৈছে গোছগো এলকহাইড হেপাটাইটিছ স্কোৰ।  

ইয়াৰ সহায়ত, চিকিৎসকসকলে সঠিকভাৱে বুজিব পাৰে যে সুৰাৰ বাবে যকৃতৰ কিমান ক্ষতি হৈছে।  যদি সুৰা পান কৰা ব্যক্তিএজনে দীৰ্ঘদিন ধৰি সম্পূৰ্ণৰূপে পান কৰা বন্ধ কৰে আৰু পুষ্টিকৰ খাদ্য খোৱা আৰম্ভ কৰে, যকৃতৰ ক্ষতিৰ পৰিমাণ কিছু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰি।  অৱশ্যে, যদি ক্ষোভ নিয়মীয়াকৈ পান কৰি থাকে, তেনেহ'লে অন্তিম পৰ্যায়ত যকৃত সংৰোপিত কৰাৰ বাহিৰে আন কোনো উপায় নাই।  অৱশ্যে, যকৃত সংৰোপিত সুৰা পৰিহাৰ কৰাৰ কমেও ছয় মাহ আগতে, অন্যথা ইয়াক আইনগতভাৱে সলনি কৰিব নোৱাৰি।  কাৰণ তেওঁ সুস্থ হোৱাৰ পিছত পুনৰ পান কৰা আৰম্ভ কৰিলে অপাৰেচনটো বিকাৰগ্ৰস্ত হ'ব।  

আমাৰ শৰীৰত সুৰাযুক্ত ডিহাইড্ৰজেনচ নামৰ এনজাইম থাকে।  ইয়াৰ কাম হৈছে শৰীৰত সুৰাপ্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত ইয়াক ভাঙি দিয়া।  যিসকল লোকৰ এই এনজাইমৰ উচ্চ স্তৰৰ আছে তেওঁলোকঅত্যাধিক সুৰা পান কৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক।  কোনো ক্ষতি নাই।  মহিলাসকলৰ শৰীৰত এই এনজাইম থকাৰ সম্ভাৱনা কম, সেয়েহে তেওঁলোক সামান্য পৰিমাণৰ পানীৰে অভিভূত হৈ থাকে আৰু যকৃতৰ ওপৰত অতি সোনকালে ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ পেলাই।  

কেনেদৰে বুজিব: অত্যাধিক দুৰ্বলতা আৰু ভোক হ্ৰাস, ওজন হ্ৰাস হোৱাৰ সৈতে।  কি পৰীক্ষা কৰিব: যকৃতৰ ফাংচন টেষ্ট, ইমিউনোগ্লোবুলিন - 'এ' আৰু জি ', চেনী, ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড, ইউৰিক এচিড, পটাছিয়াম, মেগনেছিয়াম, ফছফৰাছ, টিচিডিচি আৰু প্লেটলেট।পৰিক্ষাৰ পিছত যদি দেখা যায় যে এছজিপিটি 500তকৈ কম আৰু এছজিপিটি 200তকৈ কম), জিজিটি আৰু ক্ষাৰকীয় ফচফেটাজ ৰক্ত কোষত হেমেগ্লোবিন কম আৰু লিউকোচাইট অধিক তেন্ত যকৃত যথেষ্ট পৰিমাণে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে।  তাৰ পিছত ক্ষতিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে, বিলিৰুবিন আৰু পিটুইটেম বৃদ্ধি হয়, আৰু এলবুমিন হ্ৰাস হয়।  আপুনি খং কৰাৰ লগে লগে আপুনি সুৰাপান বন্ধ কৰিব লাগিব।  

তাৰ পিছত আপোনাৰ আন কোনো যকৃতৰ ৰোগ আছে নেকি যেনে হেপাটাইটিছ বি বা চি বা অইমিউন ৰোগ।  এই সময়ত অতিৰিক্ত সমস্যা সৃষ্টি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰেনে, আমি সেই টোও নজৰ ৰাখিব লাগিব।  গুৰুতৰভাৱে ক্ষতিগ্ৰস্ত যকৃতৰ চিকিৎসাত ষ্টেৰইড আৰু পেণ্টোএক্সিফলাইনভালদৰে কাম কৰে।  অৱশ্যে।  বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ অবিহনে কেতিয়াও কোনো ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।  কাৰণ চিকিৎসকে ৰোগৰ প্রকৃতি আৰু ৰোগৰ লক্ষণৰ ওপৰত নির্ভৰ কৰি ঔষধৰ পালি বাছনি কৰে।  গতিকে মনত ৰাখিব, ঔষধ গ্ৰহণ কৰাটো জীৱন বিপদজনক হ'ব পাৰে।  এতিয়া আহাৰৰ কথা কওঁ।  খাদ্য চিকিৎসকৰ সৈতে আলোচনা কৰি, ভিটামিন এ, চি, কে, ই, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু চেলেনাম থকা খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব।  ব্যায়াম কম হৈ আছে।  আপোনাৰ চৰ্বিযুক্ত যকৃত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আপুনি নিয়মীয়াকৈ খোজ কাঢ়িব লাগিব।

Post a Comment

Previous Post Next Post