Home ads1

নাইজৰিয়ান পুলিচে ইতিমধ্যে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে জংকাৰীসকলে ক্ৰীষ্টমাছ উদযাপনত আক্ৰমণ কৰিব পাৰে। 

বকো হাৰাম জঁটৰ সকলে খ্ৰীষ্টমাছৰ আগতে নৰ্থইষ্ট নাইজেৰিয়াত ব্যাপক আক্ৰমণ কৰিছিল। অনুষ্ঠানৰ সময়ত এটা চাৰ্জৰ ওপৰত আক্ৰমণত ১১ জন লোকক হত্যা কৰে। চাৰ্চ পাজৰসহ সাতজন লোকক নিৰাপক্ত কৰা হৈছিল।

বিয়লি সন্ধিয়া জোৱানে বাৰ্নো প্ৰদেশৰ পেমি গাৱঁত ট্ৰাক আৰু বাইক লৈ গৈছিল। জোৱানবোৰে গাওঁত উৰামা আৰম্ভ কৰে। এটা ঘৰত জুই নিৰ্বাপিত কৰা হৈছিল। তাৰ পিছত তেওঁ চাৰ্চত প্ৰবিষ্ট কৰে আৰু তেওঁক হত্যা কৰা হয়। যাজকসহ সাতজন লোকে এই অপৰাহণ কৰিছিল। এই কাহিনীটো ছ'চিয়াৱত প্ৰকাশ কৰিছিল উমলিষ্ট নেতা আবাকু কাবুৱা "মুঠ ১০ টা ঘৰ জুই তৰা হৈছে," কাবুৱাই কয়। ৭ জন লোক নিহত হৈছিল। মহোৎসৱৰ বাবে চাৰ্চত সংগ্ৰহ কৰা খাদ্য লুণ্টি ছিল।  চাৰ্চৰ কাষত থকা বুকুৰ পৰা আৰু চাৰিটা দেহ উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল।

জংগীকাৰীজন চাম্বিয়া অৰণ্য বাৰ্নো প্রদেশৰ ওচৰৰ পৰা আহিছিল, নাইজৰিয়ান পুলিচে এইদৰে কৈছে। তেওঁ তেওঁৰ অঞ্চলৰ এখন চিকিৎসালয়ত চাৰ্চ আক্ৰমণৰ আগতেও আক্ৰমণ কৰিছিল। তাৰ পৰা, তেওঁক ঔষধ আৰু অন্যান্য সঁজুলিৰ দ্বাৰা আঁতৰোৱা হৈছিল। ছয় বছৰ আগতে, জুৱাসকলে পেমি ৰ এই গাওঁৰ পৰা ২০০ জন বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীক উৰামা কৰিছিল। ব্ৰহ্মৰ দিনত উমৰ্গাংকাৰীয়ে খ্ৰীষ্টান অধ্যয়নকাৰী গাৰ্কিডক আক্ৰমণ কৰে।

উল্লেযোগ্য যে, নাইজৰিয়ান পুলিচে ইতিমধ্যে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে জগ্ৰেনে খ্ৰীষ্টমাছ উদযাপনত আক্ৰমণ কৰিব পাৰে। দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি মোহাম্মদ বুহেৰীয়ে এক বিবৃতিত কয় যে বকো হাৰামৰ আক্ৰমণৰ পৰা খ্ৰীষ্টান সম্প্ৰদায়ক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে দেশখনে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কাম কৰি আছে। সাধাৰণ মানুহে সেই উগ্ৰবাদীসকলৰ বিৰুদ্ধে থিয় হ'ব লাগিব। অন্যথা, তেওঁলোক কঁপিব নোৱাৰিব।

Post a Comment

Previous Post Next Post