Home ads1

জবা ফুলৰ ব্যৱহাৰ কেৱল মাকৰ পুজা কৰোতে প্ৰয়োজন হয় এনে নহয়। শৰীৰ ফিট ৰাখিবলৈ জবা ফুলৰ ব্যৱহাৰে গুৰুত্বপূর্ণ ভূমিকা পালন কৰে। জবা ফুলৰ ৰঙা ৰঙৰ গাত যি গুণ আছে যিয়ে আমাৰ শৰীৰ ৰোগমুক্ত কৰি ৰাখিবলৈ সহায় কৰে। 

Benefits of hibiscus tea
Image by | Google | Shutterstock

আপুনি শুনি হয়তো আচৰিত হৈছে! কিন্তু রিজ্ঞানী সকলৰ মতে স্বোয়াদত দার্জিলিং আৰু অসমৰ চাহ পাতৰ লগত নোৱাৰিলেও গুণৰ ক্ষেত্রত লেটাৰ মাৰ্কৰ সৈতে সফল হ'ব বুলি কোনো সন্দেহ নাই।  এনে হৈছে মেজিক জাবা ফুল ৰ চাহ (hibiscus tea) নিয়মীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিলে সহস্ৰাধিক ৰোগৰ পৰা দূৰত থকা যায় উদ্ভিদ বিজ্ঞানীসকলে কয়।  তেওঁলোকৰ দাবী কৰে যে জবা গছৰ বিভিন্ন অংশ, যেনে ফুল, পাত, গছ, আৰু আনকি মূলৰ বিশেষ গুণ আছে যি মানৱ শৰীৰৰ বাবে অতিশয় লাভজনক। দেশ আৰু বিদেশত যথেষ্ট গৱেষণা চলি আছে।  অতীতত, বহু লোকে বাকলনিৰ ওপৰত টাববোৰত জাবা গছ ৰোপণ কৰিছিল।ইয়াৰ ফলত, জবা ফুলৰ পাত্ৰবোৰ পানীত উতলাকৰি আৰু মধুৰ সৈতে মিহলি কৰি চা তৈয়াৰ কৰাটো কোনো সমস্যা নহয়। 

 তেওঁলোকে দাবী কৰে যে এই পানীয়কিছু সময়ৰ বাবে খোৱাৰ পিছতহে গুণমান অনুভৱ কৰিব পাৰি।  তাৰ আগতে, চাহৰ বিশাল সাম্ৰাজ্যত পাট চা যোগ কৰা হৈছে।  পাটৰ পাতৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা ভেষজ চাহে কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে! বিজ্ঞানীসকলে এইদাবী কৰিছে।  আনকি পাটপাত চাও চেনী, কলেষ্টেৰল, উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ যাদুকৰীভাৱে কাম কৰিব, গৱেষকসকলে দাবী কৰিছিল।  বাংলাদেশই পাটপাত চা বনাই হাহাকাৰ কৰিছে।  

বহু লোকে তেওঁলোকৰ গৃহ দেশত ক্ষোভৰ প্ৰতি শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ বৃদ্ধি কৰিবলৈ ভেষজ চাহ বা ভেষজ চাহলৈ ঘূৰি আহিছে।  কিছুমান লোকে ইতিমধ্যে ভেষজ চাহ পান কৰে।  এই ক্ষেত্ৰত, তেওঁলোকে জাবা ফুলৰ চাহ বাছনি কৰিব পাৰে, বিজ্ঞানীসকলে কয়।  তেওঁলোকে দাবী কৰে যে জাবা ফুল চাহৰ সোৱাদ কোনো বেয়া নহয়।  তপৰিও এই চাহ স্বাস্থ্যকৰ।  হাইবিস্কাছ চাহৰ নিয়মীয়া ব্যৱহাৰে উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।  যকৃতৰ ৰোগৰ অভাৱৰ প্ৰতিহত কৰাটো অতি কাৰ্যকৰী।  ইয়াত যথেষ্ট এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে, যি কৰ্কট ৰোগৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।  উদ্বেগ হ্ৰাস কৰে।  পাচন সমস্যাও কেইদিনমানৰ ভিতৰতে নাইকিয়া হয়।  জবা ফুলত ভাল পৰিমাণৰ ভিটামিন চি আৰু খনিজ পনাবোৰো পোৱা যায়।  আউৰবেদিক চিকিৎসক ড. সুবলকুমাৰ মতাই দাবী কৰে যে জাবা ফুল বা জবা পাতৰ বহুগুণ আছে।  এইবোৰ দীৰ্ঘদিন ধৰি আউৰবেদত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। 

জাবা ফুল বা পাটৰ পাতৰ পৰা চাহৰ ওপৰত গৱেষণা সন্নিবিষ্ট হোৱাৰ লগে লগে এলাৰন সৃষ্টি কৰা হৈছে।  বহুতো চুলিৰ যত্নত জবা ফুল ব্যৱহাৰ কৰা হয়।  কিন্তু আমি সাধাৰণতে জবা ফুল খোৱাৰ কথা নাভাবো।  ফলহিচাপে, বহুতে প্ৰশ্ন আমাৰ মনলৈ আহে, ইয়াৰ পৰা চা তৈয়াৰ কৰিব পাৰিনে? আৰু যিকোনো জাবা ফুলৰ পাহিৰ সৈতে খাব পাৰিনে?  বিজ্ঞানীসকলে কয় যে সকলো জবা ফুলৰ গুণবোৰ অধিক বা কম একেই।  অৱশ্যে, আপুনি চাহ বনাবলৈ আৰু খাবলৈ ৰক্তজবা বাছনি কৰা উচিত।  ৰুবি অনুসৰি চাহৰ ৰং ৰঙা হ'ব।  খাবলৈ অলপ খৰচ।  এইবাবেই বহু লোকে ইয়াক বগা চা বলে।  কিছুমানৰ মতে, জবা ফুল চাহৰ স্বাদ ক্ৰেনবেৰী ৰসৰ দৰে,জাবা ফুলৰ চা আপুনি বিচৰা দৰে তৈয়াৰ আৰু খাব পাৰি। ইয়াত কেফেইন নাথাকে।  ইয়াৰ ফলত, শৰীৰৰ ওপৰত কোনো বেয়া প্ৰভাৱ নপৰে।  

জবা ফুল চা দিনত যিমান ভাল লাগে কিমান বাৰ খাব পাৰি?  চিকিৎসকসকলে কয় যে এনে নহয়।  যদি দিনত ই অত্যাধিক হয়, এই চাহৰ 2-3 কাপ খাব পাৰি।  কি ক্ষেত্ৰত হিবিস্কাছ চা-এ শৰীৰক লাভান্বিত কৰিব পাৰে?  বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰে যে এই চা-এ শৰীৰত হৰ্মোনৰ ভাৰসাম্য ৰখাত সহায় কৰে।  ৰুটি বা আন যিকোনো খাদ্য খোৱাৰ পিছত, শৰীৰঅস্থিৰ হৈ পৰে।  এই চা কৰিলে দ্ৰুত সকাহ দিয়ে।  অধিক কাৰ্বোহাইড্ৰেট খাদ্য খোৱাৰ ফলত শৰীৰত ষ্টাৰ্চ জমা হয়।  গ্লুকোজৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে।  জাবা ফুল চাহ সেই ষ্টৰ্চ আৰু গ্লুকোজ শোষণ কৰাৰ ক্ষমতা আছে।  ইয়াৰ ফলত, শৰীৰত চৰ্বি জমা নহয়।  সোৱাদ বৃদ্ধি কৰিবলৈ, মধু বা অলপ চেনী, ইলাচি, লব, আদা বা নেমুৰ ৰস জবা ফুল ৰসৰ সৈতে মিহলি কৰিব পৰা যায়।  আউৰবেদ চিকিৎসকসকলে কয় যে প্ৰথমে আপুনি 8ৰ পৰা 10 টা ৰঙা জাবাৰ পাত্ৰ সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব।  ফুলৰ মাজৰ মতাটো বৰ্জন কৰিব লাগে।  এতিয়া আপুনি ইয়াক দহ মিনিটৰ বাবে গৰম পানীত উতলাই দিব লাগিব।  এই সময়ত ইলাচি বা দারুচিনি যোগ দিব পাৰি।  পানী উতলা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে ৰং সলনি হ'ব।  হানি বা চেনী মিহলি কৰিব পৰা হ'ব পাৰে।  এই পানীয়ঠাণ্ডা বা গৰম খাব পাৰে।ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টে কৰ্কট ৰোগৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম হয়।  তেজত জমা হোৱা টক্সিন আঁতৰ কৰে। 

 কিন্তু এবাৰ কৰ্কট ৰোগশৰীৰত ধৰি ৰখাৰ পিছত, এই পানীয়ে ইয়াৰ বিকাশ বন্ধ কৰাত সহায় নকৰে, এতিয়াও কোনো কঠিন প্ৰমাণ নাই।  অৱশ্যে, জবা ফুলৰ চাহ খোৱাৰ ওপৰত কিছু নিষেধাজ্ঞা আছে।  এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগিব।  বিশেষকৈ গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে এই চাহ খাব নালাগে।  হৰ্মন চিকিৎসা কৰি থকাসকলে হাইবিস্কাছ চা সেৱন কৰাৰ আগতে অনুমতি ল'ব লাগে কিয়নো ড. বাবুৰ জবা ফুল চা ততাতৈয়াকৈ উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে, সেয়েহে এই বিষয়ে সতৰ্ক হোৱা উচিত।  বিজ্ঞানীসকলে কয় যে জাবা ফুলৰ চাহ পান কৰাই বহু লোকৰ বাবে আঘাত প্ৰাপ্ত কৰাৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।  ইয়াৰ ফলত, আপুনি শৰীৰত কেনে ধৰণৰ প্ৰতিক্ৰিয়া সৃষ্টি হৈ আছে সেয়া চোৱাৰ পিছতহে এই পানীয়ক পছন্দৰ তালিকাত ৰাখিব লাগিব।  যিসকলৰ ৰক্তচাপ কম, জাবা ফুলৰ চা খোৱাৰ পিছত তেওঁলোকৰ বুকুত থমকি ব'ব পাৰে।  মুৰ ঘুৰোৱা বা ওকালি অহা হ'ব পাৰে।  জবা বালুবোৰত এলুমিনাম থাকে।  ইয়াৰ ফলত, বৃক্কৰ সমস্যা থকাসকলৰ অতিৰিক্ত এলুমিনাম জমাৰ সমস্যা হ'ব পাৰে।  এই চাহ পান কৰোঁতে কিছুমান লোকৰ এলাৰ্জি হ'ব পাৰে, আপুনি সেইটোও চাব লাগিব।  জবা ফুলক পুৰণি আৰ্য্যৰ্বেদত ঔষধ বুলি কোৱা হয়।  এতিয়ালৈকে, কিন্তু, চুলিৰ যত্ন সাধাৰণতে জাবা ফুলৰ পাত্ৰ বা পাতৰ ৰস ব্যৱহাৰত সীমাবদ্ধ আছিল।  বহু লোকে এই টিপটো ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ চুলি ডাঠ আৰু ক'লা কৰে।  জবা ফুলৰ তেল চুলিৰ বিকাশ, ড্ৰাফি আঁতৰোৱা, উজ্জ্বল চুলিৰ বাবে অতি লাভজনক।  

পৰিষ্কাৰ প্ৰাকৃতিক ছেম্পু বনাবলৈ জাবা ফুল ব্যৱহাৰ কৰা হয়।  ইয়াক ঘৰত সহজে তৈয়াৰ কৰিব পাৰি।  ইয়াক জলপাই তেল, মধু, লেভেণ্ডাৰ অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ সৈতেও মিশ্ৰণ কৰিব পাৰি।  কিছুমান লোকে চালৰ যত্নত জবা ফুলৰ ৰস প্ৰয়োগ কৰে।  ই এক প্ৰাকৃতিক টোনাৰ হিচাপে কাম কৰে।  যি চালত অতিৰিক্ত তেল নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।  ই চালৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।  জাবা ফুলক বাৰ্ধক্য প্ৰতিৰোধী হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।  ইয়াত থকা বেটেক্স সম্পত্তিৰ দ্বাৰা মুখৰ ছালখন টান কৰি ৰাখে।  চালৰ বয়স হ্ৰাস কৰে।  মুখমণ্ডলৰ দাগত ভুগি থকাসকলৰ বাবেও ই অতি লাভজনক।  জবা ফুলত থকা চিট্ৰিক আৰু মালিক এচিডে ক'লা দাগ নাইকিয়া কৰিব পাৰে।  শুকান ব্রণৰ পৰা সকাহ পাবলৈ জাবা ফুলৰ ৰসৰ সৈতে মিহলি কৰা নাৰিকল তেল বা তিল তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।  ইয়াক ফেচপেক হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।  গৱেষণাত কোৱা হৈছে যে সৌন্দৰ্য চিকিৎসাৰ পৰা স্বাস্থ্যৰ যত্ন লোৱা - জাবা ফুল সোনকালে সঙ্গী হ'ব পাৰে।

Post a Comment

Previous Post Next Post