Home ads1

নৱেম্বৰৰ এক ঠাণ্ডা ৰাতিপুৱা আব্দুল গানী ৱাগে ঘৰত আছিল যেতিয়া তেওঁ শুনিছিল যে এজন মানুহে তেওঁৰ মূল্যবান আপেলগছ কাটিবলৈ আহিছে, যিটো তেওঁ প্ৰায় আধা শতিকা ধৰি ডাঙৰ হৈছিল, যিহেতু তেওঁৰ দেউতাকে প্ৰথমে তেওঁক শিকাইছিল সম্পূর্ণ আপেল খেতিৰ পদ্ধতি। 


জম্মু-কাশ্মীৰ বন বিভাগৰ প্ৰায় ৫০ জন বিষয়া আৰু কৰ্মীয়ে প্ৰায় ১০,০০০ আপেল গছ কাটিছিল, ভিলেজৰ মুৰব্বী মোহাম্মদ আহছানে কয়, যি কোনো লোকৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীৰ গোচৰৰ ভাবুকি দিয়ে। বিষয়াসকলক সোধাত সিহতে কয় যে তেওঁলোকে কেৱল বেচিকাৰী আঁতৰাই আছে, জনজাতীয়সকলে কয় যে তেওঁলোক বনৰ লোক। কানি দজান গাওঁৰ ভূমিৰ প্ৰচুৰ অংশবোৰ কটা আপেল গছেৰে পৰিআছে। আনকি চাফ-চিকাৰীও বাচি যোৱা নাই। অভিযুক্ত বেচিকাৰীৰ পৰা বন ভূমি উদ্ধাৰ ৰখাৰ বাবে জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ বন বিভাগৰ অভিযানত কেৱল তেওঁলোকে প্ৰজন্মৰ পৰা কৃষি কৰি থকা ভূমিৰ পৰা গাওঁবাসীক বেচি কৰি ৰখা নাই, এই প্ৰক্ৰিয়াত সহস্ৰাধিক আপেল গছ ও কাটি পেলোৱা হৈছে।

উদাহৰণ স্বৰূপে, বিৰক্ত কৃষক আব্দুল গনী ৱাগে তেওঁৰ ক্ষতি আৰু সংগ্রামৰ কথা এনেদৰে দাঙি ধৰে যে 2,000 গছৰ ভিতৰত, গাওঁৰ চাৰিওফালে, 200 টা আছিল যিবোৰ তেওঁ নিজৰ সন্তানৰ দৰে পালন কৰিছিল, "এয়া যেন সৰু শিশু হেৰুওৱা... এই গছবোৰৰ সৈতে কি কৰা হৈছে মই দেখিবলৈ পাওঁ... মই বাগ্লটোৰ কেনেদৰে প্ৰতিপালন কৰিছোঁ - এটা চালি পোৱা, ইয়াক সাৰ প্ৰদান কৰা, কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ যোগেৰে বছৰ বছৰ যত্ন কৰা। এতিয়া তেওঁলোকে এই সকলোবোৰ নষ্ট কৰিছে," শ্ৰীযুত ৱাগে কয়।ৰাজধানী শ্ৰীনগৰৰ পৰা ৫০ কিলোমিটাৰ উত্তৰে ইয়াত থকা বহু গাওঁবাসীৰ দৰে ৱাগে তেওঁৰ ০.০৬ একৰ ভূমিলৈ খেতি কৰি আছিল, বন অঞ্চলত বাস কৰি, শ্ৰীযুত ৱাগৰ 0.62 একৰ ভূমি আছিল। তেওঁ স্বীকাৰ কৰে যে এই সম্পূর্ণ মাটিৰ  তেওঁ মালিক নহয়, বনৰলোক হোৱা বাবে, তেওঁৰ পৰিয়ালে ইয়াক কমেও চাৰি প্ৰজন্মৰ ধৰি খেতি  কৰি আহিছে ।গাওঁবাসীয়ে কয় যে চৰকাৰৰ এই প্ৰণোভৰ উদ্দেশ্য আছিল তেওঁলোকক অসংগত কৰা আৰু তেওঁলোকৰ আভিকাষিকতা আক্ৰমণ কৰা। সাধাৰণ বিক্ৰী হৈছে, বনভূমি উদ্ধাৰ কৰাৰ ধাৰণা টো হ'লে গছবোৰ কিয় কটা হৈছিল।

"যদি চৰকাৰে ভূমি ৰখা কৰিব বিচাৰে, তেওঁলোকে ইয়াক গছৰ সৈতে লৈ যেতে পাৰিলেহেতেন। আপেলগছ কাটি তেওঁলোকে এক নিৰ্মমতা কৰিছে। এতিয়া আমাৰ উপাৰ্জনৰ কোনো উৎস নাই। আগতে আমি মাকৈ, আলু আৰু এতিয়া আপেলৰ খেতি কৰি আপেল লৈছিল," ফৰুক আহমদে কয়।বিষয়াসকলে এই অভিযান আৰম্ভ কৰাৰ পিছত, কমেও ১৫ টা যাদুকৰ পৰিয়ালক বনভূমিৰ পৰা বৰ্জন কৰা হৈছে, আৰু তেওঁলোকৰ বাসস্থান বোৰ ভস্ম কৰা হৈছে। যদিও, বিষয়াসকলে কয় যে তেওঁলোকে কেৱল বেচিকাৰী আঁতৰ কৰি আছে। পাৰম্পৰিক বনৰীয়া আৰু অনুসূচীত উপজাতিৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা বন অধিকাৰ আইন, 2006 খন ৰাজ্যক কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চললৈ পৰিণত কৰা অনুচ্ছেদ 370 বাতিল কৰাৰ পাছতো জম্মু আৰু কাশ্মীৰলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হোৱা নাই। বিষয়াসকলে কয় যে অহা বছৰৰ মাৰ্চ মাহত জম্মু আৰু কাশ্মীৰত এই আইনখন ৰূপায়ণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। ৰূপায়ণ কৰাৰ পিছত, ই বনকৰ্মী আৰু অনুসূচীত জাতিৰ দ্বাৰা খেতি কৰা ভূমিৰ মালিকীস্বত্বৰ অধিকাৰ পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব।

12 শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থী বাশ্বৰে কৈছে যে পশুধন চৰাৰ পৰা কৃষিলৈ, তেওঁলোকৰ জীৱন আৰু জীৱন নিৰ্ভৰ কৰে অৰণ্যৰ ওপৰত। বেহা-বেচিলে তেওঁলোকক কঠোৰ ভাৱে আঘাত কৰিব। "আমাৰ পিতৃসকলে একেখন ভূমি খেতি কৰিলে তেওঁলোকে আমাক কিয় বেচি কৰি আছে আমি নাজানো। আমি ইয়াৰ মালিকীস্বত্ব দাবী কৰা নাই। আমি কেৱল খেতিয়ক," তেওঁ কয়।

Post a Comment

أحدث أقدم